Chhwe (chhwe) wrote,
Chhwe
chhwe

Kussa jalgad kasvavad

Vadja lühikeste ja pikkade vokaalide ning diftongide kvantiteet on lähedane soome keele vokaalide kvantiteedile. Kõik need kvantiteedi omapärasused, mis esinevad soome keeles, on omased vadjalegi. Eesti keele kvantiteedil on tunduvalt erinevad suhted.

Niihästi artikulatsioonilt kui ka akustiliselt muljelt vastavad vadja teeniused soome ning eesti kirdemurrakute teenuistele.

Vadja keele kõnemeloodia ehk intonatsioon on palju lähem eesti keele kui soome keele kõnemeloodiale. Vadjalastega külg külje vastu elavail isurilastel on aga just soome keelele lähedasem kõnemeloodia. Teatavasti on kõnemeloodia õige konservatiivne häälduslik nähtus, mis võib püsida pikki aegu. Et vadjas ja eestis on enam-vähem ühesugune kõnemeloodia, peaks omaltki poolt toetama väidet vadja keele põlvnemisest neist läänemere-soome murdeist, mis on saanud eestigi keele aluseks.

Hääldusalus ehk artikulatsioonibaas on vadja keeles eesti hääldusalusest siiski tunduvalt erinev. Vadja keeles moodustatakse kõik häälikud kõrgemalt ning tõhusamalt kui eesti keeles. Häälikute intensiivsema artikulatsiooni poolest on vadja keel soome keelele lähedane.

P. Ariste. Vadja keele grammatika. Tartu: Teaduslik kirjandus, 1948.

Vaattaka, kussa se legenda viro keele läheysüess lähsi: INTÕNAACCIJA on muka niku viro keelez. Mŵd foneettized azyad õllay niku soomõz, tämä izeġ kirjotab. Sõnoissa ja grammatikassa pajattamattaġ.

Kõlmõttoma pärsoona lõppu -b, ehki on veelä ühteyne viroka (a bebzä keeli? zavo?).
Tags: inkeriysaste, vagya
Subscribe

 • Квѣны, Вѣна, Viena, Väinä

  Никольский Д. П. Кайваны или чухари // Живая старина. 1895. Вып. 1. Отд. 1. С. 14 – 16. Какъ ни страннымъ кажется, а у насъ почти въ срединѣ Россiи,…

 • важно для -вжа

  Звук w в лужицких языках выпал в начальных группах gw- и xw- (праслав. *gvozdь > hózdź («гвоздь»), праслав. *xvorstъ > chróst («хворост»)), в…

 • Важный момент

  В восточной Пруссии младший дедушка устроил тотальное переименование до супертотального от среднего дедушки, но на Перешейке, вроде ж бы, Кровавый…

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for friends only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments